Érveim a „Fidesz+Izé” vagy a „Magyar Péter+Izé” koalíciók mellett
Jó lenne végre, ha visszatérne a közéletbe is a megegyezés, a kompromisszum kényszere, az egyeztetés divatja, a (kisbetűs) párbeszéd napi gyakorlata.
Hiába próbálta bizonygatni a Publicus Intézet vezetője a kormány felelősségét Novák Katalin kegyelmi döntésével kapcsolatban, Rónai Egon műsorvezető és az Alapjogokért Központ vezető elemzője gyorsan helyretették.
A baloldal és a baloldali pártokhoz köthető elemzők továbbra is a kegyelmi ügyben próbálja bizonygatni a kormány felelősségét, noha Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter az ügy kirobbanást követően elismerték felelősségüket és bejelentették lemondásukat.
Ezúttal a Publicus Intézet vezetője próbálta meg alátámasztani, hogy a kegyelmi döntést valójában nem is Novák Katalin hozta meg, hanem Varga Judit közreműködésével a kormány kifejezett utasítására döntött a köztársasági elnök a lemondásához vezető ügyben. Pulai András azzal próbált érvelni az ATV műsorában, hogy a korábbi igazságügyi miniszter terjesztette fel a kegyelmi kérelmet a Sándor-palotába, s ez szerinte bizonyítja a Fidesz érintettségét. Pulai elmélete szinte azonnal megdőlt, miután Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője mellett Rónai Egon műsorvezető is helyretették, emlékeztetve a Publicus vezetőjét arra, hogy
Varga Judit nem maga döntött arról, hogy kinek a kegyelmi kérelmét terjeszti elő, hanem kötelessége volt ezt megtenni, mivel az igazságügyi miniszternek minden kérelmet kötelező felterjesztenie a köztársasági elnöknek.
A Publicus Intézet vezetője saját felmérésükre hivatkozva megjegyezte, hogy a Fidesz 2-3 százalékpontnyi szavazót veszített, ez pedig azt mutatja, hogy a kormány nem tudta leválasztani magáról a kegyelmi ügyet. Szikra Levente válaszul arra emlékeztetett, a Publicus a Fidesz-KDNP újabb kétharmados győzelmével végződő 2022-es országgyűlési választások előtt is azt mérte, hogy a kormány és a baloldal között szoros a verseny.
Szikra Levente emlékeztetett, hogy Orbán Viktor miniszterelnök többször kiemelte, a kormány megvizsgálja a jelenlegi gyermekvédelmi törvényt és ahol változtatni kell módosítják. A vezető elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy
2021-ben sem szavazta meg az ellenzék a gyermekvédelmi törvényt és az Alaptörvény módosítását sem támogatták. Szerinte most ugyanaz a baloldal próbálja rátolni a Fideszre a gyermekvédelem ügyét, amelyik korábban nem csak nem tartotta fontosnak, de kifejezetten bagatellizálta ezt a kérdést és arról beszélt, nem létezik olyan probléma, ami elől a Fidesz meg akarja védeni a gyerekeket.
Nyitókép: Mandiner/Ficsor Márton